Nekaj dni pred Svetovnim dnevom zdravja, ki ga vsako leto obeležujemo 7. aprila, je skupina mladih prostovoljcev Mladinskega centra Zagorje prvič izvedla delavnico na temo duševnega zdravja med mladimi na lokalni srednji šoli, Srednji šoli Zagorje. Delavnico so pripravili in izvedli v sklopu projekta »Ciljam na 5-ko!«, ki so ga zasnovali sami. Projekt se izvaja v sklopu nacionalnega projekta »Za zdravje mladih«, v katerem sodelujejo Združenje slovenskih katoliških skavtinj in skavtov, Brez izgovora Slovenija, Zveza tabornikov Slovenije, Mladinski svet Slovenije, Nacionalni inštitut za javno zdravje in RTV Slovenija.
Sprememba šolanja iz osnovne na srednjo šolo mnogim mladim predstavlja stresno situacijo. Mladostnikom se lahko zgodi, da se kar naenkrat srečajo z raznimi neuspehi, na katere niso pripravljeni in se z njimi ne znajo konstruktivno soočiti. Lahko se zgodi, da začnejo iskati rešitve v kajenju, pitju alkohola ali v poseganju po drogah. S tem namenom se je skupina prostovoljcev odločila, da se znotraj njihovega projekta osredotočijo na preventivne ukrepe soočanja z neuspehi za mladostnike, ki pričenjajo s srednješolskim izobraževanjem. Na podlagi pogovora z dijaki so za temo delavnic izbrali prijateljstvo, saj predstavlja pomemben del njihovega življenja. Da bi se lahko dijaki čim bolj vživeli v vlogo soočanja z neuspehi, so osrednjo aktivnost izvedli preko metode gledališča zatiranih. Tako lahko dijaki sami predlagajo rešitve problema in se tudi sami preizkusijo v različnih vlogah.
Špela Peterlin, članica skupine, sicer psihologinja in trenerka pozitivne psihologije: »Delavnice, ki jih izvajamo, so interaktivne in mladostnike spodbujajo k aktivni participaciji, izmenjavi mnenj, izkušenj ter pogledov. Ogrevalne igre (po metodah mehkih veščin ter improvizacijskega gledališča) jih spodbujajo k temu, da se sprostijo in vživijo v raznovrstne situacije, ter na problematiko pogledajo iz drugega (manj obsojujočega) zornega kota. Z gledališko igro smo jih želeli popeljati v realno življenjsko situacijo, iz katere lahko s praktičnimi primeri uvajajo spremembe v samo predstavo, preko lastnega vložka interveniranja. Ta pristop jim ni le zanimiv, temveč tudi približan na raven, s katero se lahko poistovetijo ter jo doživijo/podoživijo na lastni koži.«
Delavnico so v torek, 5. aprila, izvedli v dveh razredih (fotogalerija je na voljo na tej povezavi), v prihajajočih mesecih pa jo bodo izvedli še trikrat (prav tako med dijaki Srednje šole Zagorje). Projekt se bo zaključil z dogodkom, ki ga je skupina poimenovala »Grand finale«. Ta bo potekal v sklopu 14. mednarodnega uprizoritvenega festivala Rdeči revirji. Zaključni dogodek bo tako v petek, 3. junija 2016, ob 18.00 v Parku dr. Janeza Drnovška v Zagorju. Skupina prostovoljcev bo skupaj z dijaki Srednje šole Zagorje uprizorila predstavo, ki bo zasnovana po metodi forumskega gledališča.
![1933454_1061542247215796_7071521581678442393_o](http://www.mczos.si/wp-content/uploads/2016/04/1933454_1061542247215796_7071521581678442393_o-500x375.jpg)
Skupina prostovoljcev MC ZOS, ki so pripravili projekt “Ciljam na 5-ko!” (z leve proti desni): Špela Peterlin, Tina Osmanović, Matej Korbar, Liza Kokole; (spodaj z leve): Blaž Grum, Andraž Renko; na fotografiji manjka Maja Rahne.
O duševnem zdravju med mladimi je relativno malo govora v javnosti, pogosto pa si niti mladi sami o tem ne upajo spregovoriti. »Predvsem smo se želeli osredotočiti na duševno zdravje, ker je o tej tematiki premalo govora. Zaradi tega se tudi ne zavedamo njenega vpliva,« pa je zaključil Andraž Renko, član skupine prostovoljcev.
Liza Kokole, Špela Peterlin, Andraž Renko
(Mladinski center Zagorje ob Savi, info@mczos.si)